Ga naar de inhoud

Verslag Lierse – Den Hoorn

    Verslag Lierse – Den Hoorn op maandag 18 februari 2019

    Cock Hazeu speelde op bord 1 met zwart tegen Bastiaan Hokke de Teutoonse Variant van de Paapse Verdediging, die – zoals iedere schaker weet – bijna altijd in remise eindigt .…… tenzij zwart een steekje laat vallen. En Cock liet op de 18e zet zo’n steekje vallen: een ogenschijnlijk slimme ‘vork’ was toch vooral een ‘gooi je eigen glazen eens in’ zet. Bastiaan wikkelde het netjes af en kon 10 zetten later de winst binnenhalen. Wim Poot speelde met wit op het tweede bord tegen Niek Praagman, die Siciliaans verdedigde. Wim speelde de Rossolimo variant, waarbij het Siciliaanse paard snel van het bord verdwijnt. Niet bijzonder sterk, maar daardoor konden wel de theorieboeken weer in de kast. Al gauw werden een paar paarden en lopers afgeruild, waardoor een open tactische strijd ontstond. Wim probeerde open te breken door de (vrij zwakke) pion op e5 onder vuur te nemen. Niek verdedigde deze goed, en zorgde ervoor dat het nemen van de pion zelfs giftig werd. Het witte paard werd wel lastig geposteerd op f6, maar ook hier had Niek het correcte antwoord en het paard werd teruggejaagd naar h1 en stond daar (voorlopig) doelloos te wachten. Het was nu de tijd voor het zwarte paard om lastig te worden en deze stoomde op naar h5. Daar stond hij ondersteund door een pion op h4 gevaarlijk naar de witte koningsstelling te loeren. Het weerhield Wim er niet van om de dame in de strijd te gooien en met de f-pion door te stomen. Ondertussen wemelde het van (mogelijke) penningen, vorken en combinaties. Beide spelers moesten voorzichtig manoeuvreren, om niet direct een stuk of meer te verliezen. Wim forceerde afruil van de lopers, waarna Niek afruil van de dames bewerkstelligde. Echter niet zonder het verlies van een pionnetje en verzwakking van het zwarte paard. Toen Wim dit paard met een klein tussenschaakje kon slachten gaf Niek op. Op bord 3 speelde Hans Nieswaag tegen Arjan Berkelaar. Hans zette in het middenspel een vork op met een paard, die Arjan niet zag aankomen en daardoor de kwaliteit verloor. Dit kwam Arjan niet meer te boven, omdat Hans heel secuur bleef doorspelen. Op het vierde bord bleef de gehele wedstrijd tussen Johan van den Berg en Gert Butterman in evenwicht. Johan had een pion meer, maar die was wél dubbel en ook nog geïsoleerd. De partij eindigde dan ook terecht in remise. Rinus van Rodijnen mocht het op bord 5 opnemen tegen Florentijn van Kampen. In de opening offerde Florentijn een stuk voor twee pionnen in het centrum. Hij kreeg daarvoor ontwikkelingsvoorsprong en in de daarop volgende aanval moest een paard van Rinus te veel verdedigen. Toen dit paard aangevallen werd, had hij eigenlijk een stuk moeten geven, maar Rinus besloot tot een tegenaanval en kwam er bijna onderuit. Na een spannende strijd moest Rinus uiteindelijk toch opgeven. Ruud van Heyningen speelde op bord 6 een puike wedstrijd tegen Theo Rust. Hij kreeg door een onachtzaamheid op de 4de zet al een dubbele aanval op de c-pion te verwerken. Door met een schaakje in de tegenaanval te gaan kon hij de aanval afslaan, maar hierbij was wel een heel leger van pionnen over de damevleugel naar voren gekomen. In de zetten die erop volgden viel de a lijn open en verdwenen eerste stukken van het bord. Theo beheerste deze lijn met zijn dame maar na de rokade van Ruud wist hij deze lijn over te nemen met zijn toren. Door een minder goede damezet kreeg hij met een toren schaak op de achterlijn welke alleen opgelost kon worden door de dame op te geven. Theo speelde nog door en wist nog een dreiging uit te voeren met een goed geplaatste loper en zijn over gebleven toren. Ruud zag de dreiging aan komen en wist mat te voorkomen. Hierna bracht de promotie van een pion hem de winst in deze partij. Gerard Buijs ging op het 7e bord vol in de aanval tegen Jan van de Maarel. En zoals zo vaak bij hem het geval is, was het erop of eronder. Gelukkig voor Gerard was het deze keer ‘erop’ en hij won de partij. Sander de l’Ecluse was als eerste klaar met zijn partij tegen Bram Nederpel op het 8e bord. Beiden speelden daarna nog heel veel korte partijtjes, waarbij de totaalstand in evenwicht bleef. Maar de eerste pot telde natuurlijk en die had Sander gewonnen. Zo won De Lierse Schaakvereniging met 5,5 – 2,5 van Den Hoorn. Het was een gezellige avond en Den Hoorn nodigde Lierse uit voor een tegenbezoek volgend jaar in Den Hoorn.